کتاب بازان

تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی

نویسندگان

۱ مطلب در مهر ۱۳۹۵ ثبت شده است

گمشده من

بسم الله الرحمن الرحیم

نام کتاب: گمشدۀ من؛ سرگذشت قرارگاه سرّی نصرت و نقش شهید علی هاشمی به روایت دکتر محسن رضایی

گفتگو و تدوین: محمدمهدی بهداروند

ناشر: انتشارات سوره مهر؛ قیمت چاپ ششم به سال 1391: 2900 تومان؛86 صفحه

محسن رضایی؛ شخصا به دلیل اتفاقات سیاسی ای که این شخص در ده دوازده سال اخیر درگیرشان بوده است، از جدا شدن از سپاه گرفته تا نامزدی های پی در پی برای انتخابات های ریاست جمهوری، نگاه عمیقی به این شخص نداشته ام و بعضی از این حوادث هم باعث شده بود که وی در نگاهم ارج و قرب خاصی نداشته باشد. «مهتاب خیّن» را که خواندم (خاطرات شهید حاج حسین همدانی تا شب پیروزی عملیات بیت المقدس)، تا حدودی درک کردم که فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودن در زمان جنگ یعنی چه و چه مسئولیت مهمی بر دوش این جوان آن زمان بوده است. شاید قبلا هم این نکته را می دانستم که مثلا فلانی فرمانده سپاه پاسداران در زمان دفاع مقدس بوده است، ولی این دانستن خیلی ناکافی بود. القصه؛ هدف از ذکر این مقدمه معرفی یک کتاب کم حجم و باز هم پر مغز! است. مجموعه ای از چند مصاحبه با محسن رضایی، درباره یک انسان بزرگ؛ یک انسان بزرگ و در عین بزرگی ناشناخته و شاید گم نام؛ شهید علی هاشمی.

عنوان کتاب «گمشدۀ من» است؛ که اشاره دارد به مفقود شدن شهید هاشمی در آخرین لحظات مقاومت در جزایر مجنون. کتاب 86 صفحه بیشتر ندارد ولی اطلاعات جالبی در آن مشاهده می شود. نگاهی مختصر به استراتژی های جنگی ایران، اشاره ای کوتاه به چند عملیات، و مغز کتاب که همان شهید علی هاشمی است. در اهمیت این انسان و نقش تأثیرگذاری که این انسان تا هنوز گمنام در تاریخ دفاع مقدس داشته است، ارجاع تان می دهم به بخشی از صحبت های محسن رضایی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در زمان دفاع مقدس:

«در یکی از گزارش هایی که به من دادند خواندم ماهر عبدالرشید (ماهر عبدالرشید از فرماندهان صاحب نام عراقی است) به تعدادی از اسرای ما در بازجویی شان گفته بود: چرا شما به فاو آمدید؟ مگر تک اصلی شما در هور نبود؟

عملیات فاو تمام معادلات فرماندهان عراقی را به هم زد؛ آن ها دیر فهمیدند. رو دستی خورده بودند که با هیچ حرکتی جبران نمی شد.

با جرأت می گویم فتح فاو مدیون زحمات علی هاشمی گمنام است. پس از عملیات هرگز ادعایی نکرد و صدایی از او در نیامد. گویی اصلاً نقش نداشته است.» صفحه 43 کتاب

اینکه ماهر عبدالرشید می گوید مگر تک اصلی شما در هور نبود، اشاره دارد به عملیات ها و فضا سازی هایی که به نحوی عالی توسط تیم شهید علی هاشمی در هور انجام شده بود و همین مسأله دشمن را فریب داده بود.

۰ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۲ مهر ۹۵ ، ۲۲:۳۳
احمد احمدی