کتاب بازان

تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی

نویسندگان

۴ مطلب در شهریور ۱۳۹۴ ثبت شده استپوستر از زنده یاد حسین احمدی سخا. برای دریافت سایز واقعی روی تصویر کلیک کنید

بسم الله الرحمن الرحیم

نام کتاب: جشن حنابندان

نویسنده: محمدحسین قدمی

ناشر: سوره مهر؛ قیمت چاپ یازدهم، تیرماه 1393؛ 14900  تومان. 416 صفحه رقعی

شخصا اعتقاد دارم که هر برنامه مطالعاتی که داشته باشیم باید به نوعی خواندن کتاب های مربوط به هشت سال دفاع مقدس را در آن بگنجانیم. خواندن این کتاب ها، برای من یک تذکر است. تذکری برای اینکه بدانیم در تاریخ کوتاه این انقلاب بزرگ چه انسان هایی در مکتب خمینی کبیر پرورش یافته اند و چگونه خودی و خودخواهی را کنار زده اند تا ایران، اسلامی باقی بماند و انقلاب شکوفاتر شود.

کتاب جشن حنابندان شامل 2 گزارش است. رزمندۀ عکاس و نویسنده جناب محمدحسین قدمی، حکایت دو بار اعزامش در سال های آخر جنگ (65، 66 و 67) را که در همان جبهه مکتوب می کرده است، کتاب کرده است. خاطرات گاهی بسیار دقیق می شود و نویسنده با سادگی و روانی قلم توانسته است فضای حاکم بر دسته نظامی اش را گزارش کند. گزارش اول مربوط به اعزام سال 1365 نویسنده و گزارش دوم مربوط به آذر 1366 است که تا فروردین 1367 هم ادامه دارد.

یکی از امتیازات کتاب حضور  نویسنده در ساعات اولیه بمباران شیمیایی حلبچه و توصیفات بسیار تکان دهند از این فاجعه است. نویسنده چند جا از حضور شهید آوینی در کنارشان و منش و بزرگی این شهید والا مقام هم می گوید و همین طور از شهید سعید جان بزرگی، عکاس برجستۀ دفاع مقدس که هم در متن خاطرات و هم در تصاویر انتهایی کتاب حضور دارد.

کتاب مجموعه ای است پیوسته از یادداشت های روزانه یک شخصیت فرهنگی که در جبهه حاضر بوده است و از رزمندگان هم با قلم و هم با دوربین عکاسی کرده است. خواندن این خاطرات شیرین و گاهی هم تلخ را از دست ندهید.

حرف آخر اینکه نویسنده در جبهه کتاب «در غرب خبری نیست» که خاطرات یک رزمنده آلمانی از جنگ اول جهانی است را همراه دارد و گه گاه تعریضی می زند به مطالب آن کتاب و قیاسی می کند با احوال و منش های  رزمندگان جبهه حق علیه باطلِ در دوران دفاع مقدس. 

۱ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ شهریور ۹۴ ، ۱۰:۲۳
احمد احمدی

بسم الله الرحمن الرحیم

نام کتاب: جنایت و مکافات

نویسنده: فئودور داستایفسکی

مترجم: مهری آهی

ناشر: مؤسسه سهامی انتشارات خوارزمی، قیمت چاپ نهم به سال 1393: 35000 تومان، 777 صفحه قطع رقعی

 

چرا باید کلاسیک ها را خواند؛ عنوان کتابی است از نویسنده ایتالیایی؛ ایتالو کالوینو. حداقل فایده مترتب بر خواندن کلاسیک های برتر تاریخ ادبیات این است که به صورت خود آگاه و یا نا خود آگاه این مطالعه سطح توقع انسان را در حوزه مربوطه بالا خواهد برد (البته ممکن است خود خواننده متوجه این موضوع نشود).

جنایت و مکافات رمانی است نسبتا طولانی (البته نه در مقایسه با کتاب هایی چون کنت منت کریستو یا در جست و جوی زمان از دست رفته!!!) از نویسنده شهیر روسی، فئودر داستایفسکی. اتفاقات رمان در شهر سنت پترزبورگِ نیمه دوم قرن 19 میلادی می گذرد و مثل فضای غالب آثار داستایفسکی شخصیت ها و افراد درگیر از قشر فقیر و کم درآمد و یا حتی بی درآمد! هستند. از نگاه من یکی از ویژگی های خوب این رمان قصه داشتن است؛ یعنی چه، یعنی اینکه داستان، اتفاق (حادثه) دارد، تعلیق دارد (البته تعلیق این رمان آن قدری نیست که کتاب را نتوانید زمین بگذارید) و شخصیت های متعدد هم، زندگی بودن را بیشتر نشان می دهد. در کنار این قصه نویسنده خیلی روی مسائل روان شناختی و روحیات شخصیات ها کار می کند و تحلیل ها و شخصیت پردازی خوبی تقریبا از همه شخصیت های اصلی موجود است.

رمان شخصیت های زیادی دارد و توصیه می کنم قبل از شروع کردن کتاب (که خواندن کتاب هم زمان بر است و هم کمی حوصله می خواهد) قلم و کاغذ در کنارتان باشد تا اسامی شخصیت ها متعدد کتاب را یادداشت کنید، و فی المثل اگر در صفحه 500 به اسمی برخوردید و این فرد در صفحه 70 برای اولین بار معرفی شده است، به تکاپو نیفتید برای فهمیدن اصل و نسب فرد مذکور! (شخصا حدود 50 مورد یادداشت داشتم، تازه اسامی گاهی اوقات کمی پیچیده می شود و شخصیت ها با اسامی کوچک و بزرگ معرفی می شوند).

و حرف آخر اینکه در کنار هنرمندی نویسنده در معرفی شخصیت ها و داستان پردازی، مزیت دیگر کتاب، آشنا شدن خواننده با تفکرات حاکم بر بخشی از پایتخت روسیه در آن برهه زمانی است و پیدا کردن شناختی محدود از اندیشه و گفتمان هایی که شبیه به آن ها در انقلاب 1917 قدرت را در دست گرفتند.

۴ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۱ شهریور ۹۴ ، ۱۲:۳۲
احمد احمدی

بسم الله الرحمن الرحیم

نام کتاب: ده گفتار

نویسنده: استاد مرتضی مطهری

ناشر: نشر صدر، قیمت چاپ سی و پنجم به سال 1391: 3800 تومان، 332 صفحه


کتاب ده گفتار از جمله آثار شهید مطهری است که در زمان حیات استاد به چاپ رسیده است. همان طور که از عنوان کتاب هم مشخص است، کتاب شامل ده بخش است که از این ده موضوع نه تا سخنرانی است و یکی هم مقاله ای تحلیلی.

·         تقوا (شامل دو سخنرانی)

·         امر به معروف و نهی از منکر

·         اصل اجتهاد در اسلام

·         احیا فکر دینی

·         فریضه علم

·         رهبری نسل جوان

·         خطابه و منبر(شامل دو سخنرانی)

·         مشکل اساسی سازمان روحانیت

کتاب فوق العاده خواندنی است. مثلا فصل «اصل اجتهاد در اسلام»، یکی از سخنرانی های استاد بعد از رحلت آیت ا... بروجردی است. گویا بعد از رحلت ایشان در جامعه مباحثی پیرامون اصل اجتهاد در جامعه مطرح می شود و استاد هم هوشمندانه در راستای تبیین مسائل مبتلا به جامعه این سخنرانی را ایراد کرده اند.

در فصل تقوا که در دو بخش (سخنرانی) آمده است، استاد به خوبی به تبیین معنی تقوا می پردازد. تقوا یک لغت و موضوع پرکاربرد در ادبیات قرآنی است، و شهید مطهری در این دو فصل به خوبی معنای لغوی و مفهوم تقوا را تبیین می کند. شخصا مواردی دیده ام که افراد برایشان معنی تقوا محل سؤال بوده است؛ این دو فصل پاسخ مناسبی برای این پرسش است. استاد معنی دقیق تر و وسیع تری از لفظ «پرهیزگاری» برای تقوا ارائه می دهند. این توضیحات و تبیین مفاهیم فرقانیت و مبصر بودن و همین طور مخرِج بودن تقوا از جمله دلایلی است که این دو فصل را بسیار خواندنی می کند.

فصل فریضه علم که مبنای آن حدیث طلب العلم فریضه علی کل مسلم است فصل بسیار مهمی است، و فقط به ترجمه این حدیث از زبان شهید مطهری می پردازم: جست و جوی علم بر هر مسلمانی فرض و واجب است. و در ادامه استاد به طور کامل این حدیث و چند حدیث دیگر در این رابطه را با گریز به مسائل روز جامعه مسلمین تبیین می کند.

فصل آخر کتاب هم استاد مطهری در مقاله ای تحلیلی به یکی از مشکلات اساسی سازمان روحانیت شیعه می پردازد، و بعد از پرداخت و تبیین صحیح موضوع و مقایسه با سازمان روحانیت اهل سنت به ارائه راهکار در این زمینه می پردازد.

و حرف آخر اینکه حیف است خواندن آثار شهید مطهری را به تعویق انداخت و هر قدر دیر تر این آثار را مطالعه کنیم ضرر کرده ایم.

۲ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۴ شهریور ۹۴ ، ۰۸:۴۴
احمد احمدی


بسم الله الرحمن الرحیم

نام کتاب: کتاب باید هلو باشد

مؤلف: محسن حدادی


ناشر: میراث اهل قلم. قیمت چاپ 23 به سال 1391، 2300 تومان، 72 صفحه پالتویی


                                                       یادداشت میهمان: آقای امین امیری

 

این کتاب شامل60 توصیه بسیار زیبای مقام معظم رهبری در خصوص مطالعه برای اقشار مختلف (مسئولین- بانوان- نویسندگان- خانواده....) است. به اختصار فقط به ذکر چند توصیه ایشان درباره مطالعه در ذیل اشاره می نمائیم:

·         شما اگر اهل مطالعه نباشید بهتر است مسئولیت هم نداشته باشید زیرا باز بی مطالعه می مانید اما اگر انسان اهل مطالعه و کار عملی باشد می تواند مسئولیت هم قبول کند....

·         همه افراد خانه ی ما تقریباً یعنی شاید بگویم هیچ استثنایی ندارد شب همیشه در حال مطالعه خوابشان می برد خود من هم همین طورم-نه اینکه وسط مطالعه خوابم ببرد. مطالعه می کنم تا خوابم می آید. کتاب را می گذارم و می خوابم....

·         به نظر من حزب توده در کشور ما با دو عامل گسترش یافت یکی مسأله سازماندهی بود و دیگری ادبیات قوی آنها بود که بلافاصله کانون نویسندگان راه انداختند و صدها کتاب چاپ کردند هزارها جزوه و نوشته و تحلیل در جاهای مختلف منتشر کردند....

۳ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ شهریور ۹۴ ، ۰۸:۵۳
احمد احمدی