کتاب بازان

تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی

نویسندگان

۳ مطلب در تیر ۱۳۹۴ ثبت شده است

  


بسم الله الرحمن الرحیم

نام کتاب: استان زیبای بوشهر

نویسنده: دکتر سیدجعفر حمیدی

ناشر: انتشارات شروع، نوبت چاپ سوم، 1389


                                          یادداشت میهمان، به قلم خانم دکتر غزنوی

بی هیچ مقدمه ای به معرفی کتاب می پردازیم:

 استان زیبای بوشهر ؛ نوشته دکتر سید جعفر حمیدی؛ چاپ بوشهر: انتشارات شروع سال 1389 چاپ سوم.

 نویسنده این کتاب ، استاد ارجمند جناب آقای دکتر حمیدی،  با تعصب خاصی نسبت به موطن خویش - شهر بوشهر- به جمع آوری و معرفی استان بوشهر؛ این استان خفته در کنار آبهای متلاطم و پرطنین خلیج همیشه فارس پرداخته است و موقعیت  جغرافیایی و تاریخی آن را در طول زمان های مختلف، از زمان های عیلامی ها، هخامنشیان، سلوکی ها، ساسانیان و بعد از اسلام تا به امروز بررسی نموده است . سپس به محله های بافت قدیم  و جدید شهر بوشهر سری زده و آنها را به خواننده می شناساند. وی در بخش بعدی به آداب و سنن تاریخی و جاری این منطقه پرداخته و در مورد آیین های محلی و برگزاری ماه های محرم و صفر، سینه زنی های بومی ، جشن های نوروز، شب های با ارزش قدر، دم دم سحری و شروه بحث می کند. سپس به اطراف و اکناف استان سرکشی و شهرهای جدید و قدیم آن را به دیگران با زبانی شیرین می شناساند. وی در این بخش ها به معرفی شهرها، علما و دانشمندان، سیاحان، شاعران و نویسندگان و آثار و ابنیه تاریخی هر منطقه توجه کرده است. نویسنده که به موقعیت بی نظیرو استراتژیک  استان و خصوصا خلیج فارس واقف است با تهیه نقشه از شهرها، بازار قدیمی و محلات، و تهیه عکس های مورد نیاز به روشنی توانسته است از پس این کار برآمده و کتاب را به علاقه مندان عرصه شناخت جای جای این استان یاری دهد. این کتاب یک کتاب مرجع مطمئن و تذکره ای ازعلما و دانشمندان این منطقه به شمار می رود و می تواند هدیه ای مناسب برای علاقه مندان به شمار آید. 

       در این کتاب ، شعرهایی هم در مورد بوشهر به قلم خود استاد آمده است که به کتاب بازان عزیز تقدیم می کنیم:


بوشهر

بوشهر/ شهر عاطفه و آفتاب/ شهر صبور خفته به دامان آب/ همسایه ی قدیمی

خورشید/ شهر هزار خاطره ی روزگار/ شهر هزار مردان...

بوشهر/ شهر ایمان/ پا بر سریر آبی دریا/ دل در هوای همدلی و عشق وشور و تمنا...

بوشهر،/ شهر تاریخ/ شهر همیشه بیدار/ شهر همیشه هشیار،/ ما شرح روزگار غمت

را شنیده ایم/  ما زخم تازیانه ی بیگانگان / بر قامت شکسته ی تو دیده ایم/ ما شرح

جانفشانی  مردانت را / در کوچه های روشن تاریخ، بسیار خوانده ایم.... ... و و و

خوانش ادامه شعر را به خود دوستان می سپارم.
۲ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۱ تیر ۹۴ ، ۱۸:۲۵
احمد احمدی

بسم الله الرحمن الرحیم

معرفی را با صحبت رهبر انقلاب درباره کتاب آزادی معنوی(این کتاب قبلا با نام گفتارهای معنوی چاپ می شده است) آغاز می کنم؛ یعنی براعت استهلال!!!

خودتان را برخوردار از معارف کنید. البته راهش آشنائی با قرآن، انس با قرآن، انس با نهج‌البلاغه، انس با صحیفه‌ی سجادیه است. خیلی از این تردیدها و نگرانی‌ها و زنگارهائی که انسان در یک مواردی در دل دارد، با مطالعه‌ی اینها تبدیل می‌شود به شفافیت و روشنی؛ انسان می‌فهمد، راه را می‌شناسد، کار را می‌شناسد، هدف را می‌شناسد. مثلاً مطالعه‌ی کتاب «گفتارهای معنوی» شهید مطهری متناسب با همین ایام ماه رمضان است. بیانات در دیدار جمعی از شعرا ۱۳۹۰/۰۵/۲۴


کتاب آزادی معنوی عنوان بسیار زیبا و مناسبی دارد. این کتاب مجموعه چند سخنرانی از شهید مطهری در مکان ها و زمان های مختلف است. هوش و ذکاوت شهید مطهری نکته ای غیرقابل چشم پوشی است و انسان با مطالعه آثار این شهید  بزرگوار این نکته را تصدیق خواهد کرد.

کتاب در هشت فصل گردآوری شده است و عنوان فصل اول، عنوان کتاب هم قرار گرفته است. استاد مطهری در این فصل تفسیر و تصویری زیبا از آزادی ارائه می دهد. متأسفانه در روزگار کنونی این قدر این واژه مقدس را از زبان سفاکان عالم و دشمنان آزادی انسانیت شنیده ام که هر وقت سخن از آزادی، حقوق زن، حقوق بشر و واژه های زیبایی از این قبیل می شود یاد سوءاستفاده کنندگان از این معانی می افتم. شهید مطهری آزادی معنوی را مقدم بر بر آزادی اجتماعی می داند و آن عبارت است از آزادی انسان از نفسانیات و رذایل نفسانی نظیر خشم و شهوت و ... به تعبیر استاد آزاد مرد واقعی کسی است که در درجه اول از اسارت نفس خود رهایی پیدا کرده است:


«علی (ع) جمله ای دارد که مانند همه جمله های ایشان با ارزش است؛ راجع به تقواست که به نظر بعضیها دیگر خیلی کهنه شده است! می فرماید: ان تقوی الله مفتاح سداد و ذخیره معاد و عتق من کل ملکه و نجاه من کل هلکه (نهج البلاغه، ترجمه فیض الاسلام خطبه 221) تقوای الهی کلید هر راه راستی است. بدون تقوا انسان به راه راست نمی رود، راه خود را کج می کند. بدون تقوا انسان اندوخته ای برای آخرت ندارد. بدون تقوا بشر آزادی ندارد: و عتق من کل ملکه تقواست که بشر را از هر رقیتی آزاد می کند. ......

آن کس می تواند واقعا آزاد و آزادی بخش باشد که همیشه مانند علی است و یا لااقل پیرو اوست؛ از نفس و روح خود حساب بکشد، تنها در محراب عبادت دست به محاسن شریفش بگیرد و بگوید: یا دنیا غری غیری (حکمت 74 نهج البلاغه) ای زرد و سفید دنیا، ای طلا و نقره دنیا! برو غیر علی را فریب بده، من تو را سه طلاقه کرده ام. آن کسی واقعا و نه از روی نفاق و دورویی برای آزادی مردم احترام قائل است که در دل و ضمیر و وجدانش یک ندای آسمانی است و او را دعوت می کند. آن وقت شما می بینید که چنین کسی که آن تقوی و معنویت و خداترسی را دارد، وقتی که حاکم بر مردم می شود و مردم محکوم او هستند چیزی را که احساس نمی کند همین حاکم و محکومی است.» (فصل اول کتاب).

«عبادت و دعا»، «توبه»، «هجرت و جهاد»، «بزرگی و بزرگواری روح»، «ایمان به غیب» و «مکتب انسانیت» عنوان هفت فصل بعدی کتاب هستند که هر یک حاوی نکات بسیار مفیدی هستند. در فصل عبادت و دعا شهید مطهری درباره نشانه مقبولیت عبادات سخن می گوید که شاید به درد خیلی هایمان بخورد این تحلیل شهید مطهری. یکی از هنرهای استاد مطهری تبیین و تفسیر آیات قرآن مطابق با شرایط روز و روشن کردن ابهامات و رد شبهات درباره موضوعات مورد بحث است که در فصل هجرت و جهاد این موضوع نمود خوبی پیدا می کند.

این کتاب  از کتاب هایی است که خواندن چندباره آن به هیچ وجه خالی از لطف نخواهد بود و توصیه اکید می شود خواندن آن برای کسانی که می خواهند دین اسلام را بهتر و عمیق تر بشناسند و همین طور برای کسانی که قصد خودسازی دارند و همین طورتر! هدیه دادنش برای کسانی که شبهاتی دارند توصیه می شود.

لینک معرفی کتاب در سایت www.khamenei.ir

۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۰ تیر ۹۴ ، ۰۱:۰۶
احمد احمدی

بسم الله الرحمن الرحیم

عنوان کتاب: هایکو نویسی؛ سیری در هایکو و هایکوی ایرانی

نویسنده: سیروس نوذری

ناشر: موسسه انتشارات نگاه، 1389                                                           

                                                               یادداشت میهمان

خانم دکتر غزنوی از مسؤلان کتابخانه مرکزی دانشگاه خلیج فارس بوشهر هستند که به یاری خداوند از این پس میزبان معرفی کتاب های ایشان خواهیم بود. دعوتید به اولین معرفی کتاب ایشان، کتابی با طعم شعر!"هایکو نویسی؛ سیری در هایکو و هایکوی ایرانی " عنوان کتابی است، نوشته سیروس نوذری شاعر و هایکوسرای معاصر که توسط موسسه انتشارات نگاه تهران و در سال 1389 منتشر  شده است.

هایکو نویسی (کوتاه نویسی) در یک کلام  به اشعاری گفته می شوند که با توجه به کمبود زمان در عصرحاضر، به طور کوتاه و تصویری نگاشته شوند و شاعر با نگاه باز، تصاویر را بازآفرینی می کند تا خواننده با نگاه سطحی از مقابل تصاویر عبورنکند؛ یعنی به نوعی، شاعر خواننده را به نگاه دوباره به جهان پیرامون خود فرا می خواند.

 این کتاب در هشت فصل و با یاد بیژن جلالیِ شاعر نگاشته شده است. در فصل نخست آن به شناخت هایکو و بررسی هایکوهای ماتسو باشو شاعر ژاپنی و تاریخچه ی هایکو پرداخته شده است. فصل دوم درباره سانتوکا، از پایه گذاران هایکوی آزاد است. فصل سوم به تفسیر هایکوهای کلاسیک ژاپنی اختصاص دارد. فصل چهارم به هایکوی ایرانی پرداخته شده و جنبه هایی از تفاوت های درونمایه ی هایکو و شعر فارسی و هم چنین به مسئله ی شیوه ی خوانش هایکو اشاره شده است. فصل پنجم به تفسیر برخی از هایکوهای ایرانی اختصاص دارد. فصل ششم واکاوی نمونه هایی از ترجمه ی هایکوها به زبان فارسی را در بر می گیرد. فصل هفتم بخش هایی از مصاحبه ی مؤلف کتاب با مجله ی شعر پیرامون شعر کوتاه آمده است و فصل پایانی و هشتم کتاب نیز به گزینه ی هایکوهای ایرانی اختصاص یافته است.

۱ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ تیر ۹۴ ، ۰۱:۰۳
احمد احمدی