کتاب بازان

تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی

نویسندگان

۴ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۳ ثبت شده است

بسم الله الرحمن الرحیم

حکمت ها و اندرزها (جلد دوم)

شهید مرتضی مطهری

ناشر: انتشارات صدرا

جلد دوم حکمت ها و اندرزها بسیار شبیه به جلد اول همین کتاب است که قبلاً آن را معرفی کرده ام. این کتاب نیز شامل مقالاتی کوتاه و روان است، که شهید مطهری در سال های 1331 تا 1334 نگاشته است. مقالاتی با موضوعاتی نظیر: سیره رسول الله،  عقل و اهمیت تفکر در اسلام، توبه، حسد، فریضة علم، کار در اسلام و ...

نکته ای که درباره این کتاب برای راقم این سطور جالب است توجه عمیق و جدی شهید مطهری بر موضوع اهمیت تدبر و تفکر، و تأکیدی است که در معارف دین اسلام بر این مقوله شده است است. در ادامه بخشی از مقاله ای در این کتاب با عنوان «آلایش و بی آلایشی در عقل و فکر» را می آورم:

کلمة آزادی از کلماتی است که این بلا بر سرش آمده. پیش مردمان جاهل، آزادی یعنی پشت پا زدن به حکم محکم عقل و رو گرداندن از دین و غوطه ور شدن در منجلاب فحشا و رذالت و پستی، آزادی یعنی به هیچ اصلی از اصول محکم اخلاقی پابند نبودن، آزادی یعنی خاموش کردن وجدان و کشتن فطرت و سقوط به حضیض حیوانیت. آری مردمی که از عقل و تحقیق بدورند هر حقیقتی را از هر منبعی بگیرند، چه از منبع دین و اسلامیت و چه از منبع تمدن و تجدد، به بدترین صورتی آن را مسخ می کنند و قلب ماهیت می دهند و برای چنین مردمی، به جای آن که کلمة صبر معنای ثبات و استحکام روحی بدهد معنای زبونی وسستی و دست روی دست گذاشتن می دهد، به جای آن که زهد و ترک دنیا معنای علو روح و رقاء نفس بدهد معنای بیکاری و بیعاری کَلّ بر غیر شدن می دهد، کلمة آزادی به جای آن که معنای وارستگی از پستی و از تعلق خاطر به اباطیل و اوهام را بدهد معنای لاابالیگری و غوطه ور شدن در منجلاب فحشا و بی عفتی و فساد اخلاق می دهد، و این است که خدا می فرماید: و یجعل الرجس علی الذین لا یعقلون.

۴ موافقین ۲ مخالفین ۰ ۲۶ ارديبهشت ۹۳ ، ۰۱:۵۱
احمد احمدی


بسم الله الرحمن الرحیم

«منِ او»

رضا امیرخانی

نشر افق

رضا امیرخانی فرد خاصی است! این را از خواندن اولین جمله ­های کتاب­ هایش، از شنیدن اولین صحبت­ هایش به راحتی می توان فهمید. طبعا از یک آدم خاص انتظار می­رود «بهترین کتاب»ش هم کتاب خاصی باشد.

من او یک روایت جذاب،‌ گیرا و ساده است از زندگی یک خانواده اصیل ایرانی، در سیر تحولات ایران ما بین سال­های 1300 تا 1360 65. داستان خانواده "فتاح" (و به ویژه علی فتاح، ‌پسر کوچک خانواده) و تمامی اتفاقات خوب و بدی که برای اعضا خانواده (و نزدیکانشان) می افتد. از عاشق شدن علی تا ماجرای کشف حجاب و سفر خواهر علی به پاریس و ...

من او در تمام طول داستان، ‌خواننده را با فرهنگ و سبک زندگی، دغدغه ها و آداب مردم ایران، و حتی تحولات فرهنگی کشور در این دوره تاریخی آشنا می­کند. اطلاعات دقیقی که از سبک زندگی و احوالات خانواده ا­ی ایرانی ارائه می شود هنگامی که با نثر روان و انتخاب ­های صحیح و خاص واژگان همگام می شوند، ‌در کنار داستان ساده و جذاب هر خواننده ای را مجذوب می کند. البته همه این ها هست، ‌اما فقط این­ها نیست! خاص بودن رضا امیرخانی در جای جای کتاب خودنمایی می­کند. آنجایی که یک فصل را کاملا  سفید سفید (7 8صفحه) رها می­کند و یا مثلا آنجایی که یک فصل را از زبان «او» (یکی از شخصیت­های داستان) کاملا آشفته و پرت و پلا می نویسد تا حالات درونی شخصیت­های داستان را به کمال توصیف کند.

در طول داستان، ماجرا از دید دو نفر و در دو بازه­ ی زمانی جداگانه روایت می­شود که بر جذابیت داستان و کنجکاوی خواننده بسیار می­ افزاید. خیلی دوست ندارم پایم را بکنم توی کفش ناقدان ادبی (و صد البته تخصصش را هم ندارم). به همین دلیل اوایل داستان را خلاصه میکنم:

خانواده فتاح از خانواده های اصیل تهران و از تاجران به نام ایرانی هستند. بزرگ خانواده، که بچه های باب­ جون صدایش می کردند می شود پدربزرگ علی. قبلا تاجر قند بوده اما حالا خود را بازنشسته کرده. علی فتاح: نقش اصلی داستان. علی یک خواهر دارد به نام مریم که بعدها برای تحصیل به فرانسه می رود. علی،‌ مریم، مامانی ، باب جون و خانواده خدمت­ کار آنها اسکندر، ننه، ‌مهتاب و کریم در تهران زندگی می­کنند و پدر علی برای تجارت به باکو مسافرت کرده است. علی و کریم دوستانی بسیار صمیمی هستند ولی مادر علی از این جریان چندان راضی نیست؛ چون خانواده آن­ ها را در شان خودشان نمی ­بیند. اما برایش قابل تصور هم نیست که بعدها علی عاشق همین مهتاب کوچولو، خواهر 7 ساله کریم می شود.

در مجموع فکر میکنم راجع به کتابی با این حجم و این همه نکته خاص و ویژه، ‌خیلی خیلی بیشتر از این ­ها باید نوشت؛ اما متاسفانه من نمی­توانم! یعنی بلد نیستم! اگر خودتان بخوانید احتمالا خیلی بهتر از من متوجه خواهید شد.


یادداشت میهمان

نویسنده: امین ادراکی

۳ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۱ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۰:۴۳
احمد احمدی

محمدحسین جعفریان شاعر، مستند ساز و روزنامه نگار است. در هفته نامه های همشهری جوان، پنجره و بعضی روزنامه ها مثل روزنامه تهران امروز مطلب می نویسد. در توصیفش همین دو کلمه به نظرم کفایت می کند: انسانی است « آزاده و دغدغه مند».

متنی که می خوانید یادداشت محمدحسین جعفریان در شماره 453 هفته نامه همشهری جوان به تاریخ 13 اردیبهشت 1393 است، که به مناسبت نمایشگاه کتاب دو کتاب برای تهیه از نمایشگاه معرفی کرده است.

تقدیم شما باد:

این دو کتاب را از دست ندهید

این یادداشت را در روزهای اوج نمایشگاه کتاب می­خوانید. معمولا در این اوقات خبرنگارهای زیادی با اهل قلم تماس می­گیرند تا پیشنهادات آنها را برای خرید کتاب بشنوند وبه مخاطبان منتقل کنند و توصیه کردن همواره کار سختی است، اما غیرممکن نیست. به ویژه آنکه اگر برخی پیشنهادات طلایی را در آستین داشته باشی. باری در نمایشگاه کتاب امسال هم همین­طور است. در پاسخ به خبرنگارانی که زنگ می­زنند، می­توان حرف­هایی زد که نه سیخ بسوزد و نه کباب! نام چند ناشر و کتاب معروف را برد و بقیه را به سلیقه و شانس مخاطب واگذار کرد! یا ژست دلسوزی گرفت و از زمین و زمان انتقاد کرد و اوضاع چاپ و نشر را نابسامان خواند و تمام! می­توان...

خلاصه راه­های زیادی هست که می­شود طوری پاسخ داد که در عین حال هیچ پاسخی نداده باشی! دیده­اید بعضی­ها تا چه حد در این کار مهارت دارند؟ سؤالی می­پرسی و آنها کلی حرف می­زنند و از همه دری سخن می­گویند و تنها چیزی که نمی­گویند، پاسخ همان سؤال شماست! یا بعضی دیگر را دیده­اید که نیم ساعت حرف می­زنند و اما عملا هیچ چیز نمی­گویند. چون وقتی برمی­گردی حرف­های طرف را مرور می­کنی یا نوشته­اش را از آغاز می­خوانی، هیچی دستگیرت نمی­شود! بگذریم، برای اینکه یادداشت من هم شبیه آنچه وصفش را کردم نشود، با وجود سختی پیشنهاد دادن، می­خواهم دو پیشنهاد برای خرید در نمایشگاه کتاب به شما بدهم. اول «گزیده اشعار علی معلم دامغانی» است. اسم کتاب همین است و انتشارات «سپیده باوران» آن را منتشر کرده است. به تعببیر «محمدکاظم کاظمی» این اثر درخشان فربه­تر از آن است که نام گزیده بر آن بگذاریم. یک جور کلیات است و این از شاعری که بسیار کم سروده­هایش را منتشر می­کند، سخت مغتنم است. به ویژه آنکه چند استاد بزرگ چون سید ابوطالب مظفری، محمدکاظمی کاظمی جناب نورالهیان و... تمام سروده­ها را به دقت بررسی و واژگان دشوار و کلیدی شعرها را شرح و معنا کرده­اند. به باور من انتشار این کتاب در تاریخ ادبیات ما یک اتفاق است و از آن جنس آثار است که چیزی بر غنای فرهنگ فارسی افزون می­کند.

باری کتاب دیگر نامش هست؛ «امام موسی صدر؛ 7 روایت خصوصی»، این کتاب هم اثر ویژه­ای است. این را هم همان انتشارات سپیده باوران منتشر کرده است. من در جریان مراحل سخت و پر مشقت نگارش آن بودم. نویسنده برای مستند شدن کار و دریافت حس و حال اثر، مدتی را به لبنان رفت و شهر و روستاهایی که امام موسی صدر آنجا زیسته ، بالیده و مبارزه کرده است. بسیاری از نزدیکان او را یافت و با آنان گفت­وگو کرد. در همه مراحل کار با خانواده امام موسی صدر مرتبط بود تا نکته­ای و سخنی جابه­جا نشود و همه چیز دقیق باشد، لذا از تحقیق تا نگارش و انتشار، سال­هایی از عمر خود را صرف آن کرد. مهم­تر از همه آنکه نویسنده نثر  معرکه­ای دارد. به قول یوسفعلی میرشکاک؛ «قلمش غولی است برای نثر امروز» و مهم تر از همه اینها آنکه، خواهر من است!

 


 

این نکته را هم خودم اضافه کنم که حبیبه جعفریان نویسنده کتاب «امام موسی صدر؛ 7 روایت خصوصی» واقعاً قلم درخشانی دارد. ایشان نویسنده کتاب «چمران به روایت همسر شهید» است. کتاب بسیار کم حجمی است، ولی از بهترین کتاب هایی است که تا به حال خوانده ام.

 

 

۰ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۹ ارديبهشت ۹۳ ، ۰۴:۳۴
احمد احمدی

بسم الله الرحمن الرحیم

واژه نامه فنی و توصیفی مهندسی دریا(کشتی سازی)

عبدالخالد زارعی

ناشر: دانش گاه خلیج فارس

جناب مهندس زارعی از اعضای محترم هیأت علمی گروه مهندسی کشتی سازی دانش گاه خلیج فارس هستند، که افتخار معرفی کتاب جدیدشون به قلم خودشون رو به وبلاگ کتاب بازان دادند:

پیشگفتار

مدت زیادی است که کمبود واژه‌نامه‌ای کم‌حجم و کاربردی که مراجعان فارسی‌زبان کتاب‌ها و مقالات انگلیسی را در زمینه کشتی و کشتی‌سازی راهنمایی کند و باعث هماهنگی بیشتر در نوشته‌های فنی فارسی شود، به چشم می‌خورد.

واژه‌نامه حاضر نتیجه کوششی است که مؤلف به خاطر کمک به رفع این نقیصه انجام داده است و تقدیم به علاقه‌مندان می‌نماید. در تدوین این واژه‌نامه سعی شده است که تا حد امکان از اصطلاحات متداول مهندسان و صنعتگران و واژه‌های به ‌کار رفته در کتاب‌ها و نوشته‌های فنی استفاده شود. در مورد واژه‌هایی که معادل فارسی ندارند، سعی شده است که معادلی مناسب برای آن‌ها به کار گرفته شود و این همان روشی است که در تمام زبان‌های دیگر برای واژه‌های جدید مورد نیاز است. یکی از مزیت‌های عمده این کتاب، داشتن دو کاربرد متفاوت است. یعنی اینکه خواننده گرامی می‌تواند به فرهنگ مصور کتاب رجوع کند و کلمات مورد نیاز را از متن واژه‌نامه بیابد یا بر عکس، چنانچه در رجوع به واژه‌ای، شکلی مورد نیاز باشد، می‌تواند به واژه‌نامه مصور رجوع نماید. در این کتاب تلفظ هر واژه بر اساس استاندارد IPA، در جلوی آن نوشته شده است. متأسفانه کمتر کسی به تلفظ صحیح کلمات تخصصی توجه دارد که با این اقدام، امید به اصلاح روند یادگیری است. از آنجایی که سعی شده است فقط واژگان مربوط به خود سازه کشتی، کشتیسازی و صنایع مرتبط به آن آورده شود؛ لذا برای برهم نزدن رویه، در پایان کتاب اختصارات و اصطلاحاتی که مستقیماً به کشتیسازی مربوط نمیشود و یا اینکه مجالی برای بیان آن‌ها در متن اصلی نبوده است، در قسمت پیوست آورده شدهاند. لازم به ذکر است که اطلاعات موجود در مورد مؤسسات ردهبندی و سازمانهای بینالمللی تا زمان چاپ این کتاب معتبر می‌باشد و ممکن است در آینده از لحاظ ساختار و قوانین تغییر نمایند. این واژهنامه طوری تدوین شده است که در اغلب درسهای تخصصی مهندسی دریا (کشتیسازی) به طور مستقیم کاربرد خواهد داشت. برخی از این درسها عبارت هستند از: تکنولوژی کشتی، هیدرواستاتیک، هیدرودینامیک، ساختمان کشتی، مهندسی اقیانوس، سکوهای دریایی و زبان تخصصی.

گفتنی است که این کتاب به صورت دو رنگ با جلد گالینگور (سخت) با تعداد صفحات 450 از طریق دانشگاه خلیج فارس به زیور طبع آراسته شده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند درخواست خود را به ایمیل زیر ارسال نمایند.

با تشکر

عبدالخالد زارعی

(عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس)

Azareei@Alum.sharif.edu

لینک اطلاعات شناسنامه‌ای کتاب:

http://opac.nlai.ir/opac-prod/bibliographic/3361728

 

۱ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۸ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۷:۳۵
احمد احمدی