کتاب بازان

تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی

نویسندگان

کلبه عمو تام

چهارشنبه, ۴ اسفند ۱۳۹۵، ۰۲:۵۷ ب.ظ

کلبه عمو تم

بسم الله الرحمن الرحیم

نام کتاب: کلبه عموتم

نویسنده: هریت بیچر استو؛ مترجم: منیر جزنی

ناشر: انتشارات امیرکبیر؛ قیمت قطع جیبی به چاپ سال 1392، 10000 تومان؛ 704 صفحه

 

تاریخ علم شیرینی است؛ و از آنجا که «علم» است، لاجرم باید عالمانه با آن برخورد داشت. روایت و سرگذشت اقوام و ملل و حکومت های مختلف در طول تاریخ هر چند می تواند قصه باشد (البته قصه ای است واقعی)؛ ولی این تاریخ وقتی برای یک جامعه نافع خواهد بود که آن جامعه نگاهی عالمانه به تطورات تاریخی داشته باشد. پس مهم است که چه کسی این نگاه عالمانه را تدوین یا تعریف می کند؛ به بیانی دیگر چه کسی این تاریخ را می نویسد (روایت می کند) و وی با چه رویکردی تاریخ را روایت می کند و از نوع این رویکرد و خروجی است که می توان در باب مفید بودن شناخت تاریخ جوامع سخن گفت (توی پرانتز بگویم که بنگرید که چه حجم عظیمی از تاریخ ما توسط مورخان غربی و به طور خاص مورخان دلسوز و فهیم انگلیسی تألیف شده است.).

رمان «کلبه عمو تم» برشی است کوتاه، از تاریخ ایالات متحده. رمانی که در سال 1850 میلادی نگاشته شده است و روایت می کند گوشه ای از مصائب سیاه پوستان در این کشور را. کتاب را باید بخوانید و چندین جا اشک بریزید از آنچه بر سر این انسان ها آورده اند، تا کمی درک کنید تاریخ سبعانه این قوم را؛ که هنوز که هنوز است، بعد از حدود پانصد سال، دست از سر بشریت برنداشته است. در قرن هجده و نوزده، علناً با انسان ها به سان یک کالا برای نفع شخصی استفاده می کرد (منظورم از کالا چیزی مثل دستمال آشپزخانه، صندلی، کلنگ، لپ تاپ و ... است) و امروز در قرن بیست و یکم هم به منافقانه ترین شکل ممکن، در پوشش هایی جذاب و فریبنده، چنگال مرگ آور و ظلمانی خود را بر سر ابنا بشر نگه داشته است.

صحنه هایی از کتاب را (که نویسنده می گوید فراوان این تصاویر و صحنه ها را به رأی العین دیده یا از منابع موثق شنیده) که می بینید، حیرت می کنید از این قوم. پیرزن فرتوتی که از بس حمّالی کرده است و پیر و لرزان شده است را به عنوان چیزی که ما از آن به عنوان اشانتیون یاد می کنیم، روی یک کالای دیگر(مثلاً یک برده جوان) به فروش می رسانند و چه دردناک و اشک آور است وقتی تقلاهای این پیرزن و کودک کم سالش را می خوانی که آرزو می کنند هر دوی آنها توسط یک ارباب خریداری شوند که کودک کمک حالی برای مادر پیرش باشد. این جنایات را ببینید و مقایسه کنید با جنایاتی که در قرن بیست و بیست و یکم این ایالات متحده سیاه مرتکب شده و می شود؛ آیا تغییری در مشی این سیستم مشاهده می کنید؟ آیا به یاد دارید این قوم از گذشته سیاه خود گاهی توبه کرده باشد؟ رفتارها همان رفتار است، بلکه سبعانه تر و در مقیاس های گسترده تر، ولی این بار منافقانه و مزورانه با روپوش هایی جذاب به نام مبارزه با تروریسم و سلاح کشتار جمعی و یا حقوق بشر. چه فراوان اند مادران پیری که داغ فرزندان کم سالشان را در ایران، عراق، افغانستان، شیلی، ویتنام و اقصی نقاط عالم از این شیطان مجسم دیده اند(شیطان مجسم، یعنی شیطانی که جسمانی شده است. شیطانی که در قالب ترومن ها و جرج بوش ها جسمانی شده است).

واقعا حیرانم از این دوستان؛ دوستان شبه روشن فکر (واقعا عنوان شبه روشن فکر هم برای این ادا در آوران کافه نشین زیادی است) که دل به این شیطان بسته اند. عزیز! بزرگوار! اگر حال نداری تاریخ بخوانی حداقل رمان بخوان؛ رمان بخوان و ببین این دوستان مؤدبی که مدام باهاشان Shake می کنی (به عنوان صاحبان یک حکومت) تغییری در رویکرد ظالمانه شان ایجاد شده است؛ که اکنون به آنها دل بسته ای. البته تغییر کرده اند؛ قرن نوزده علناً سیاهان را کالا وار مورد تجاوز قرار می دهند ولی در قرن بیست و یک با روکشی جذاب این جنایات را ادامه می دهند. در قرن نوزده کنگره و کلیسایشان خرید و فروش سیاهان را مشروع می کرد و در قرن بیست و یک، سازمان های مضحک بین المللی خود ساخته شان.

معرفی کلبه عموتم هم طولانی شد و هم کمی سیاست زده؛ ولی کاش دوستان دیپلمات مان کمی هم تاریخ می خواندند (البته همان به که تاریخ خواندن را بی خیال شوند؛ وقتی طرف از حادثه عاشورا درس مذاکره استخراج می کند، همان بهتر که تاریخ نخواند. به یاد دیالوگی از شاهکار میرباقری، سریال امام علی (ع) افتادم، شاید بی ربط باشد ولی دیالوگی است جذاب: به قول محمدبن ابی بکر در سریال امام علی (ع) بنی امیه وارونه التماس می کنند).

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۵/۱۲/۰۴

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">