کتاب بازان

تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی

نویسندگان

فرماندهان مهتاب

شنبه, ۹ بهمن ۱۳۹۵، ۰۳:۲۳ ب.ظ

مهتاب خین


بسم الله الرحمن الرحیم
نام کتاب: مهتاب خین

روایت فرمانده بسیجی [شهید]حسین همدانی از انقلاب، کردستان و دفاع مقدس

مصاحبه و نگارش: حسین بهزاد


من کتاب های زیادی در حوزه دفاع مقدس نخوانده ام؛ بیشتر آن هایی را هم که خوانده ام، همین جا معرفی کرده ام؛ ولی کتابی که اکنون بنا دارم از آن بگویم، کلاً متفاوت است با کتاب هایی که تا این لحظه من در این حوزه خوانده ام. «مهتاب خیّن» از نظر من، در حوزه تاریخ نگاری دفاع مقدس کتاب مهم و شاخصی است. به تعبیر دقیق تر در حوزه هایی که شهید بزرگ مان، حاج حسین همدانی –که سال گذشته در سوریه به شهادت رسیدند-در آن ها حضور داشته اند و در اینجا روایت کرده اند. مثل اتفاقات روزهای ابتدایی جنگ در قصر شیرین و گیلان غرب، جبهه سرپل ذهاب و عملیات مطلع الفجر و حماسه تنگ کورک، عملیات های بزرگ فتح المبین و الی بیت المقدس. اطلاعات این کتاب، ناب، دقیق و مهم هستند. وجه مشخصه دیگر این کتاب تلألو و درخشندگی خیره کننده یک فرمانده عجیب است؛ شهید حسن باقری. کتاب را بخوانید تا متحیر شوید از نبوغ عجیب و باور نکردنی این فرمانده کبیر که در بهمن 61، قبل از بیست و هفت ساله شدن، به شهادت رسیده است. خود حاج حسین همدانی اذعان می کند که مثل او را دیگر ندیده است. نبوغ و طراحی های عملیات ها و همین طور پیش بینی های دقیق و تأکید خارق العاده اش بر شناسایی از مشخصات عملیاتی این فرمانده بزرگ است؛ کتاب درباره شهید باقری نیست، و محوریت کتاب هم ایشان نیست، ولی خب، ستاره ای است که در کتاب می درخشد؛ شهید حسن باقری.
از دیگر شخصیت های مهمی که در حین روایت تاریخ دفاع مقدس در این کتاب ار آن ها فراوان یاد می شود، و اطلاعات دقیق و موثقی درباره آن ها می بینیم حاج احمد متوسلیان و شهید محمود شهبازی است. یکی از نکات جالبی که هم درباره حاج احمد متوسلیان (فرمانده سپاه مریوان و فرمانده تیپ 27 محمد رسول الله) و هم حاج محمود شهبازی (فرمانده سپاه همدان و قائم مقام تیپ 27 محمد رسول الله در عملیات فتح المبین و همین طور فرمانده محور سلمان در عملیات الی بیت المقدس) وجود دارد کتاب خوانی و مطالعه عمیق این دو بزرگوار و تسلط ایشان بر مبانی دینی و جریان منحرف غالب آن ایام (مارکسیسم)است.
کتاب خواندنی بسیار دارد. از بی تدبیری و نفهمی های بنی صدریون در سال های ابتدایی انقلاب، از مذاکرات حماقت آمیز هیأت اعزامی توسط دولت موقت با شورشیانی که به اسم مردم کردستان دست به جنایت می زدند (حقیقتاً حین خواندن این بخش از کتاب یاد مذاکرات منجرِ به برجام افتادم) تا مقاومت دلیرانه مردم گیلان غرب و جلوگیری از سقوط این شهر در روزهای آغازین جنگ (که از این مقاومت بزرگ کمتر شنیده ایم) و همچنین مقاومت جانانه حاج حسین همدانی و دلاوران سپاه همدان در سرپل ذهاب که مانع از سقوط این شهر شد؛ از جمله خواندنی های این کتاب شاخص هستند.
حرف آخر اینکه مهتاب خیّن در حوزه دفاع مقدس کتاب مهم و شاخصی است؛ خواندن آن را به تمام مشتاقان این حوزه توصیه می کنم. قطعا اگر کسی بخواهد در این حوزه پژوهشی انجام دهد، محتاج بعضی از اطلاعات دقیق و منحصر به فرد این کتاب است.
درود خداوند بر حاج محمود شهبازی، حاج حسین همدانی، حاج احمد متوسلیان، حسن باقری و همه شهیدان این انقلاب عزیز اسلامی.


نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">