کتاب بازان

تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی

نویسندگان

ده گفتار

شنبه, ۱۴ شهریور ۱۳۹۴، ۰۸:۴۴ ق.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

نام کتاب: ده گفتار

نویسنده: استاد مرتضی مطهری

ناشر: نشر صدر، قیمت چاپ سی و پنجم به سال 1391: 3800 تومان، 332 صفحه


کتاب ده گفتار از جمله آثار شهید مطهری است که در زمان حیات استاد به چاپ رسیده است. همان طور که از عنوان کتاب هم مشخص است، کتاب شامل ده بخش است که از این ده موضوع نه تا سخنرانی است و یکی هم مقاله ای تحلیلی.

·         تقوا (شامل دو سخنرانی)

·         امر به معروف و نهی از منکر

·         اصل اجتهاد در اسلام

·         احیا فکر دینی

·         فریضه علم

·         رهبری نسل جوان

·         خطابه و منبر(شامل دو سخنرانی)

·         مشکل اساسی سازمان روحانیت

کتاب فوق العاده خواندنی است. مثلا فصل «اصل اجتهاد در اسلام»، یکی از سخنرانی های استاد بعد از رحلت آیت ا... بروجردی است. گویا بعد از رحلت ایشان در جامعه مباحثی پیرامون اصل اجتهاد در جامعه مطرح می شود و استاد هم هوشمندانه در راستای تبیین مسائل مبتلا به جامعه این سخنرانی را ایراد کرده اند.

در فصل تقوا که در دو بخش (سخنرانی) آمده است، استاد به خوبی به تبیین معنی تقوا می پردازد. تقوا یک لغت و موضوع پرکاربرد در ادبیات قرآنی است، و شهید مطهری در این دو فصل به خوبی معنای لغوی و مفهوم تقوا را تبیین می کند. شخصا مواردی دیده ام که افراد برایشان معنی تقوا محل سؤال بوده است؛ این دو فصل پاسخ مناسبی برای این پرسش است. استاد معنی دقیق تر و وسیع تری از لفظ «پرهیزگاری» برای تقوا ارائه می دهند. این توضیحات و تبیین مفاهیم فرقانیت و مبصر بودن و همین طور مخرِج بودن تقوا از جمله دلایلی است که این دو فصل را بسیار خواندنی می کند.

فصل فریضه علم که مبنای آن حدیث طلب العلم فریضه علی کل مسلم است فصل بسیار مهمی است، و فقط به ترجمه این حدیث از زبان شهید مطهری می پردازم: جست و جوی علم بر هر مسلمانی فرض و واجب است. و در ادامه استاد به طور کامل این حدیث و چند حدیث دیگر در این رابطه را با گریز به مسائل روز جامعه مسلمین تبیین می کند.

فصل آخر کتاب هم استاد مطهری در مقاله ای تحلیلی به یکی از مشکلات اساسی سازمان روحانیت شیعه می پردازد، و بعد از پرداخت و تبیین صحیح موضوع و مقایسه با سازمان روحانیت اهل سنت به ارائه راهکار در این زمینه می پردازد.

و حرف آخر اینکه حیف است خواندن آثار شهید مطهری را به تعویق انداخت و هر قدر دیر تر این آثار را مطالعه کنیم ضرر کرده ایم.

نظرات (۲)

۱۴ شهریور ۹۴ ، ۰۹:۱۹ دانش آموز کلاس قرآن
سلام ،به سایت m12.ir مراجعه کنید و از قسمت بالای سایت نرم افزار متناسب با دستگاه خود را دانلود کنید و 42 کتاب دکتر مهدی خدامیان آرانی را بخوانید،بسیار زیباست
وبلاگ بسیار خوبی دارید،استاد مطهری آثار های بسیار زیبایی دارند و واقعا نباید خواندن این کتاب ها را از دست بدهیم.
پاسخ:
سلام


۱۴ شهریور ۹۴ ، ۰۹:۲۵ محمد حسین مرادی
سلام
به نظر من هم اثار شهید مطهری باید حداقل یک بار خوانده شوند
پاسخ:
سلام برادر
باهاتون هم عقیده ام

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">