کتاب بازان

تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی

نویسندگان

سلام علی ابراهیم

دوشنبه, ۲۰ مرداد ۱۳۹۳، ۰۹:۰۷ ب.ظ


بسم الله الرحمن الرحیم

نام کتاب: سلام بر ابراهیم

گردآورنده: گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی

ناشر: پیام آزادی

قیمت: 5600 تومان، 242 صفحه


کتاب را نوروز 92 مطالعه کردم. آن موقع توفیق نداشتم برای کتاب هایی که می خوانم معرفی بنویسم. حالا دوستم ضیاالدین حسنی مدیر وبلاگ رستاخیز زحمت این کار رو کشیده و این کتاب فوق العاده نفیس را معرفی کرده است. سعی می کنم وقت نوشتن در انتخاب کلمات دقت کنم، این که می گویم نفیس واقعا بدون اغراق است. کتاب را از دست ندهید. این هم معرفی وبلاگ رستاخیز بر کتاب «سلام بر ابراهیم»:


بهتر است اینطور شروع کنم کلام را:

مدتها بود کتاب ابراهیم هادی را دست به دست بین بچه ها می دیدم؛ اما هیچ وقت میلی به خواندنش پیدا نکردم؛ بیشتر هم شاید به خاطر طرح جلدش بود که تصویری شبیه ذهنیت منفی من راجع به بعضی مسائل بود؛ با خودم فکر می کردم حتماً از آن کتاب های آبکی خاطرات شهداست که بنیاد شهید معمولاً به نیت گزارش کار چاپ می کند و صرفاً شهید را در حال نماز شب و راز و نیاز و تهجد و این مسائل تصویر کرده و یک سری خاطرات از گریه های شهید و یاحسین و یازهرا گفتن در هنگام شهادت و این قبیل مسائل تکراری جنگ و جبهه را نشان داده؛ و عجیب اینکه بر خلاف عادتم، در مورد این کتاب، حتی در حد تورق 30 ثانیه ای هم کتاب را در دستانم نگرفته بودم!

تا این که بخاطر احساس نیاز به مسائل اخلاقی، با یکی از دوستان مشورت کردم و او به شدت بر خواندن این کتاب تأکید کرد و مدعی شد "این کتاب، گویای اخلاق عملی اجتماعی است."

و این طور بود که ترغیب شدم و البته بهتر بگویم، تحریک شدم به خواندن این کتاب که از قضا انتظار داشتم خیلی بی خاصیت و تکراری باشد برای همچو "من"ی که مدعی کتابخوانی و کتابخواری ام! اما بر خلاف طرح جلد غلط انداز و نامناسب کتاب، محتوای کتاب برایم غیر قابل باور می نمود!

وسعت شخصیت شهید ابراهیم هادی و عرفان اخلاقی-اجتماعی که در رفتار او تبلور همه جانبه ای داشت، آنقدر در این روزگار برایم غریب می نمود که مدام سعی می کردم "همه ی این خاطرات" را منسوب به "شخصی واحد" بدانم اما این تصور سختی بود! این که هر یک از ویژگی ها و فضایلی که درباره ی شخصیت شهید هادی گفته می شود، در یک نفر جمع شده باشد و وجود این شخص، آن چنان همه جانبه و غنی باشد، برای روزگار ما، حقیقتاً غریب و غیرقابل باور است!

به اواخر کتاب که رسیدم، بهترین عنوان را همین عنوان فعلی کتاب دانستم؛ بهتر بگویم؛ ناخودآگاه نام کتاب در ذهنم متجلی شد:

سلام بر ابراهیم...

موافقین ۳ مخالفین ۰ ۹۳/۰۵/۲۰
احمد احمدی

دفاع مقدس

نظرات (۱)

سلام.
منتشر شد... 

معرفی کتاب :


http://heyateketab.blog.ir/post/118

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">