کتاب بازان

تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی

نویسندگان

صحیفۀ سجادیه

يكشنبه, ۱۵ تیر ۱۳۹۳، ۰۹:۵۳ ق.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

نام کتاب: صحیفه سجادیه

نیایش های امام سجاد (ع)

نشر هرمس

صحیفه سجادیه از کتاب های فوق العاده ارزشمند و مهم دینی است که از امام سجاد(ع) برای ما به یادگار مانده است. این کتاب حاوی 54 نیایش با موضوعات مختلف است. موضوعاتی نظیر سپاس از خداوند، نیایش برای توبه به درگاه حق تعالی، دعا برای مرزداران سرزمین اسلام، نیایش هنگام بیماری، نیایش در کارهای سخت، نیایش برای فرجام های نیکو(عاقبت به خیری)، دعا برای درخواست نیازها از خداوند، نیایش او برای رویارویی با شیطان، دعا برای پدر و مادر، دعا برای همسایگان و دوستان، نیایش در یادکرد مرگ، نیایش هایی هنگام ورود به ماه مبارک رمضان و هنگام وداع با این ماه، نیایش در روز عید فطر، نیایش در زدودن اندوه و... . فارغ از جنبه دعا و نیایش، این ادعیه دارای محتوای فوق العاده غنی ای هستند. اولین موردی که به نظر بنده در این نیایش ها جلب توجه می کند نحوه درخواست و بیان موضوع مدنظر فرد با خداوند است، که امام با علم و شناختی که از خداوند دارند در قالب این ادعیه به نوعی به ما می آموزد که در مواقع مختلف چگونه موضوع مان را با خداوند مطرح کنیم. در کل کتابی است خواندنی و زیبا.

در ادامه بخش هایی از نیایش 44 ام که با عنوان «نیایش او هنگام در آمدن به ماه روزه» است آمده است. لازم به ذکر است که متأسفانه دانش عربی بنده به حدی نیست که بتوانم از عین عباراتِ عربی کتاب بهره مند شوم که البته این یک عیب بزرگ است- فلذا دست به دامان ترجمه شده ام. از کتاب صحیفه سجادیه ترجمه های متعددی موجود است، که بنده از ترجمه زیبا و دلنشین استاد شاعر علی موسوی گرمارودی -که نشر هرمس آن را چاپ کرده است- استفاده می کنم.

بخش هایی از نیایش 44 «نیایش او هنگام در آمدن به ماه روزه»

13. بارخدایا! بر محمّد و خاندان او درود فرست و ما را از انحراف در توحیدت، و از کوتاهی در ستودنت و تردید در دینت و ندیدنِ راهت و غفلت از حرمتت و فریب پذیری از دشمنت شیطانِ رانده، دور ساز!

14. بار خدایا! بر محمّد و خاندان او درود فرست و اکنون که در هر شب از شبهای این ماه رمضان که در آن هستیم، گذشتِ تو، موجب بخشودن دسته ای یا عفوت موجب آمرزش گروهی می شود، ما را نیز در زمرۀ همینان و از بهترین شایستگان و همراهانِ این ماه قرار ده!

15. بارخدایا! بر محمّد و خاندان او درود فرست! و هنگامی که هلال رمضان را از میان بر می داری گناهان ما را نیز با آن، از میان بردار و چون این ماه را به پایان می بری، پیامدهای (گناهان) را نیز از ما جدا کن تا این ماه در حالی از بَرِ ما بگذرد که در آن ما را از خطاها پالوده و از گناهان پیراسته باشی.

16. بارخدایا! بر محمّد و خاندان او درود فرست و در این ماه اگر به کژی گراییدیم ما را راست گردان، و اگر منحرف شدیم، استوارمان دار و اگر دشمنت شیطان، بر ما چیرگی یافت، ما را از او رهایی بخش!

17. بارخدایا! این ماه را با بندگی و عبادتی که برای تو می کنیم، پر کن و لحظه های آن را با فرمانبرداری از خودت، بیارای و برای روزه داری در روزهای آن و نماز و زاری و خشوع و خاکساری در پیشگاهت در شبهایش، ما را یاری فرما تا روزش به غفلتِ ما و شبش به کوتاهیِ ما، گواهی ندهد.

18. بارخدایا! تا پایان عمری که به ما می دهی، در دیگر ماهها و روزها نیز ما را همین گونه قرار ده و ما را از بندگان شایسته ات گردان؛ همانان که بهشت را به میراث می برند و در آن جاودانند و همانان که هرچه دارند می بخشند در حالی که دلهای آنان، از اینکه به سوی پروردگارشان باز می گردند، بیمناک است؛ و مار از کسانی قرار ده که به کارهای خیر می شتابند و در انجام آنها پیشگامند.

19. بارخدایا! بر محمد و خاندانِ او درود فرست در هرگاه و هر زمان و در هر حال، به شمار درودهایی که بر دیگران فرستاده ای و چندین برابر  همۀ آن درودها، چنان که جز تو کس نتواند آن را برشمارَد؛ که تو آنچه بخواهی می توانی کرد.موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۳/۰۴/۱۵
احمد احمدی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">