کتاب بازان

تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی

نویسندگان

و یجعل الرجس علی الذین لا یعقلون

جمعه, ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۰۱:۵۱ ق.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

حکمت ها و اندرزها (جلد دوم)

شهید مرتضی مطهری

ناشر: انتشارات صدرا

جلد دوم حکمت ها و اندرزها بسیار شبیه به جلد اول همین کتاب است که قبلاً آن را معرفی کرده ام. این کتاب نیز شامل مقالاتی کوتاه و روان است، که شهید مطهری در سال های 1331 تا 1334 نگاشته است. مقالاتی با موضوعاتی نظیر: سیره رسول الله،  عقل و اهمیت تفکر در اسلام، توبه، حسد، فریضة علم، کار در اسلام و ...

نکته ای که درباره این کتاب برای راقم این سطور جالب است توجه عمیق و جدی شهید مطهری بر موضوع اهمیت تدبر و تفکر، و تأکیدی است که در معارف دین اسلام بر این مقوله شده است است. در ادامه بخشی از مقاله ای در این کتاب با عنوان «آلایش و بی آلایشی در عقل و فکر» را می آورم:

کلمة آزادی از کلماتی است که این بلا بر سرش آمده. پیش مردمان جاهل، آزادی یعنی پشت پا زدن به حکم محکم عقل و رو گرداندن از دین و غوطه ور شدن در منجلاب فحشا و رذالت و پستی، آزادی یعنی به هیچ اصلی از اصول محکم اخلاقی پابند نبودن، آزادی یعنی خاموش کردن وجدان و کشتن فطرت و سقوط به حضیض حیوانیت. آری مردمی که از عقل و تحقیق بدورند هر حقیقتی را از هر منبعی بگیرند، چه از منبع دین و اسلامیت و چه از منبع تمدن و تجدد، به بدترین صورتی آن را مسخ می کنند و قلب ماهیت می دهند و برای چنین مردمی، به جای آن که کلمة صبر معنای ثبات و استحکام روحی بدهد معنای زبونی وسستی و دست روی دست گذاشتن می دهد، به جای آن که زهد و ترک دنیا معنای علو روح و رقاء نفس بدهد معنای بیکاری و بیعاری کَلّ بر غیر شدن می دهد، کلمة آزادی به جای آن که معنای وارستگی از پستی و از تعلق خاطر به اباطیل و اوهام را بدهد معنای لاابالیگری و غوطه ور شدن در منجلاب فحشا و بی عفتی و فساد اخلاق می دهد، و این است که خدا می فرماید: و یجعل الرجس علی الذین لا یعقلون.

موافقین ۲ مخالفین ۰ ۹۳/۰۲/۲۶
احمد احمدی

شهید مطهری

نظرات (۴)

خدای عزیزم سلام!

من تازه فهمیده ام که با این مدرک دانشگاهی هم حتی چیزی نمی دانم.یعنی فهمیده ام که حتی تعریف مفاهیم را هم بلد نیستم.مفهوم سادهای مثل "رحمت"شاید برای من معنی موفقیت را بدهد.رحمت شاید مفهومی شبیه توی چشم بودن،اوج گرفتن  جایزه های پر سرو صدا گرفتن داشته باشد.

برای من ،رحمت معنای به تمام آرزو های کوچک و بزرگ رسیدن را می دهد...
http://baketab.blog.ir/post/7
 او از رازهایی نگفته پرده بر میدارد؛از اعدام و خودکشی فرماندهان عراقی به خاطر شکست در خرمشهر گرفته تا گریه صدام...

...
توفان سرخ...

http://baketab.blog.ir/post/9

امام کاظم علیه السلام:
«مَنْ کَفَّ نَفْسَهُ عَنْ أَعْراضِ النّاسِ أَقالَهُ اللّهُ عَثْرَتَهُ یوْمَ الْقِیمَةِ وَ مَنْ کَفَّ غَضَبَهُ عَنِ النّاسِ کَفَّ اللّهُ عَنْهُ غَضَبَهُ یوْمَ الْقِیمَةِ.»:
هر که خود را از ریختن آبروی مردم نگه دارد، خدا در روز قیامت از لغزشش می گذرد، و هر که خشم خود را از مردم باز دارد، خداوند در روز قیامت خشمش را از او باز دارد.
" صراط " می گوید :
برای رسیدن به عبودیت نخست باید سر در لاک خود فرو برد و خلوت گزید و طرحی برای ساختن ساختمان آینده رقم زد. اما ماندن در خلوت تا پایان, پاسخگوی روح پرسشگر آدمی نخواهد بود.

*هیئت مجازی کتاب...

http://heyateketab.blog.ir/post/90

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">